Mikrokimerizm

Mikrokimerizm

Her insan, ruhsal varlığındaki niteliklerin de yansıması sonucu; kalıtımının ve doğup büyüdüğü çevrenin belirleyip yüklediklerinin ortalamasını yansıtan bir alıcı ve verici gibidir. Kalıtsal materyalimiz olan DNA’nın atalarımızdan geldiği tartışılmaz. Mitokondriler, yumurta sayesinde annemizden ve doğal olarak kadın atalarımızdan gelmektedir.

Bilirsiniz, kadınlar XX, erkekler XY kromozomludur. Erkek cinsiyeti belirleyen Y kromozomudur. Yapılan son bilimsel araştırmalara göre gebelik sırasında çocuktan anneye, anneden çocuğa hücre geçmektedir. Hücreler, anne ile çocuk arasındaki madde alışverişini sağlayan plaseta yoluyla geçmektedir.

Örneğin bazı annelerin kanlarında Y kromozomu taşıyan hücreler bulununca bunların erkek fetüsten geçmiş olabileceği anlaşılmış. Daha da ilginci, kız ya da erkek fark etmeksizin fetüsün hücrelerinin anneye, annenin hücrelerinin de fetüse geçebildiği saptanmış. Bu duruma MİKROKİMERİZİM denir. Bu terim, bir kişiye ait az miktardaki hücre veya DNA’nın başka bir kişide bulunmasını ifade eder. Kelimenin kökeni Yunan mitolojisindeki aslan, keçi ve yılan karışımından oluşmuş “kimera” dan gelir.

Gebelikte geçen hücreler beyin dahil olmak üzere çeşitli dokularda yıllarca kalabilir. Kök hücre gibi davranan bu hücrelerin bulunduğu bölgede onarıcı etkiler yaptığı düşünülmektedir. Mesela bir çalışmada erkek fetüsten anne beynine göç eden hücrelerin Alzheimar’a karşı koruyucu olabileceği gösterilmiş. XX kromozomlu olan annede, Y kromozomuna sahip hücreleri takip etmek daha kolay olduğu için çalışma erkek fetüs hücreleri üzerinden yapılmış. Benzer etki kız bebekler için de geçerli olabilir deniyor.

Sadede geleyim :) Mikrokimerizim kadınlar açısından inanılması güç bir durumu ortaya çıkarıyormuş. Bir kadın, fetüs olduğu dönemde kendi annesinden hücre alabileceği gibi, hamile kaldığında kendi bebeğinden de hücre alabilir. Bu durumda vücudunda kendi hücrelerine ilaveten annesi ve bebeğinden gelen farklı hücreleri aynı anda taşır.

Ayyy, kuantum dolanıklığı gibi bir şey bu. Kuantum fiziğine göre iki benzer parçacık birbiri ile eşzamanlılığa sahiptir. Bu parçacıklar ayrı yerlerde birbirinden eşzamanlı olarak etkilenirler. İki elektron parçası ışık yılı uzaklıkta olsa dahi birbirlerini etkileyebilirler. Bu sayede birbirinden ışık yılı kadar uzak olan bir elektron kendi çevresi etrafında sağa dönerken diğer bir elektron parçası sola dönecektir.

Özeti hepimiz atalarımızdan her an etki almaktayız, bizler de onlara çeşitli etkiler göndermekteyiz. Üzerinde biraz düşünün derim. Atalar önemli, kalıtım önemli, çevre önemli çünkü biz onların ortalamasıyız. Herkese kucak dolusu esenlikler.


Not: Mikrokimerizim hakkındaki bilgiler, Dr. Serkan Karaismailoğlu internet sayfasından alınmıştır.