Niyetin Gücü

Niyetin Gücü

MART 2007’de, The Field (Alan: Evrenin Gizli Gücü) ve The Intention Experiment (Niyet Deneyi) adlı kitapların yazarı Lynne McTaggart, uzaktan toplu niyet yansıtma çalışmasına katılmaları için bir kaç yüz kişiyi Londra’daki Kraliyet Kolejine biraraya getirdi.

Katılımcıların görevi, bir etkinin gözlemlenebilip gözlemlenemeyeceğini anlamak için ortak bir niyeti uzak bir noktadaki tek bir hedefe göndermekti.

Önceden iki sıradan sardunya yaprağı seçilmiş ve 5.300 mil uzaktaki Arizona Üniversitesinin Bilinçte ve Sağlıkta İlerlemeler Laboratuvarına yerleştirilmişti. Her iki yaprak da özdeşe yakın biyofoton ışınım özellikleri ile aynı bitkiden alınmıştı. Yapraklardan biri hedef olacak ve diğeri ise kontrol olarak iş görecekti. Ortak niyet ise hedef yaprağın -Arizona’daki laboratuar teknisyenlerinin artmış biyofoton yayınımı durumunu tarif ederken kullandıkları deyimle- “ışıldamasını” sağlamaktı. Işınımlarda böyle bir değişim olması durumunda, kollektif niyetimizin bir etkiye sahip olduğunun “kanıtını” elde edecektik.

Odanın ortasında duran büyük bir ekrandan her iki yaprağın görüntüsünü izlerken, niyette bulunacak grubun bir üyesi hangi yaprağın hedef olacağını belirlemek üzere yazı tura attı; hangi yaprağın hedef olarak belirlendiği, Arizona’daki laboratuar teknisyenlerine ancak niyet yansıtıldıktan sonra açıklanacaktı. Hedef yaprağın canlı yayından izlenen görüntüsü ekrandayken, McTaggart gruba “odak zirvesi” durumunu güçlendirmek için tasarlanmış bir “güçlendirme egzersizi yaptırdı. Ayrıca, gruptakilerden sonuçtan kendilerini ayırmalarını, niyet edip sonra da serbest bırakmalarını istedi. Grup, arka fonda çalan bir Reiki ezgisi eşliğinde niyetini yaklaşık on dakika boyunca gönderdi. Sürenin sonunda, Arizona’daki teknisyenler her iki yaprağı süper-soğutulmuş bir dijital CCD kamera sistemine yerleştirip iki saat boyunca biyofoton görüntülemesi ve fotoğraflaması yaptılar.

Laboratuarın yöneticisi olan Dr. Gary Schwartz, “ışıldatma niyetinin sonuçları dijital biyofoton görüntülerinde kolayca görülebilmektedir; artan biyofoton etkisi istatistiksel açıdan belirgindir” açıklamasını yaptı.

Bilimin, insan niyeti ile fiziksel madde arasındaki muhtemelen karmaşık ilişkinin haritasını çıkartmaya başlayabilmesinden önce daha çok sayıda çalışma ve araştırma yapılması gerektiği kesindir. Böylesi kanıtlara bakılmaksızın, giderek daha çok sayıda insan şu soruları sorma ilhamı almaktadır: Niyet eğer kişisel gerçekliğimizi dönüştürmede yaşamsal bir kuvvet ise, dünyamızı dönüştürmeye yardım etmek üzere kollektif bir bilinçle neler yapılabilirdi?


(Bu çalışma ve Lynne McTaggart’ın daha yeni tarihli deneyleri hakkında bilgi almak ve bu deneylere bizzat katılmak isterseniz www.theintentionexperiment.com adresini ziyaret ediniz.)


Haziran-Ağustos 2007 tarihli IONS Shift bülteninden çeviren: Yasemin Tokatlı