Tekrar Eden Derin Uzay Radyo Sinyalleri Bilim İnsanlarını Şaşırttı !!!

Tekrar Eden Derin Uzay Radyo Sinyalleri Bilim İnsanlarını Şaşırttı !!!

Aralık 2016 sonunda dış basında yer alan Auriga takım yıldızıyla ilgili bir haberi ve Aslan Halkı kitabından bu takım yıldızına dair bir alıntıyı sizlerle paylaşıyoruz.


Tekrar Eden Derin Uzay Radyo Sinyalleri Bilim İnsanlarını Şaşırttı.

Astronomlar derin uzaydan yeni bir Hızlı Radyo Patlamaları (FRB) dalgası bildiriminde bulundular. Bu gizemli radyo sinyalleri astronomları şaşırttı ve ilgisini çekti. Kimi astronomlar bunların dünya dışı akıllı yaşamın işi olduğunu tahmin ediyor.


Batı Virginia’daki Green Bank Teleskopu ve Puerto Rico’daki Areibo Gözlemevi seriler halinde altı Hızlı Radyo Patlamaları (FRB) tespit ettiler, tümü de yaklaşık olarak aynı yerden: Dünya’dan takriben üç milyar yıl ötede olan Auriga takım yıldızından. En güncel dalga 2007’den beri tutulan kayıtlarda daha önce tespit edilmiş 18 FRB’yi izliyor. Astronomi topluluğu tekrar eden sinyallerin olası kaynağını tartışmaya devam ediyor.

Bir FRB sadece birkaç milisaniye sürer ama inanılmaz miktarda bir enerji barındırır, yaklaşık Güneş’imizin bir ayda ürettiğiyle aynı seviyede. Hassas tetkik aygıtları Dünya’dan milyarlarca yıl ötede olan FRB’leri tespit edebilmekteler.Yıldızların çarpışması gibi bir kozmik olayın tek bir FRB’ye neden olabilmesiyle beraber; hızlı art arda gelen patlamalar FRB’lerin bir sinyalden pek de farkı bulunmayan, tekrar eden bir fenomen olduğunu gösteriyor. Science News, nötron yıldızdan gelen güneş patlamalarının yani daha büyük bir yıldızın çöken çok yoğun merkezinin en muhtemel aday olduğunu iddia ediyor.

Doğal olarak dünya dışı varlıklar diğer muhtemel bir aday. 2015’de Hawai Üniversitesi’nden Fizikçi John Learned ve Veri Analizi Enstitüsü’nden [Institute for data Analysis] astronom Michael Hippke tekrar eden FRB dalgalarının dağılım ölçümünde (yüksek ve düşük frekansların varış zamanlarındaki fark) bir tutarlılık sergilediğini ve bunun tesadüfî olma olasılığının 2000’de 1 olduğunu ileri süren bir makale yayınladılar. FRB’lerin, fiziksel özellikleri düzenli radyo dalgaları patlamalarına imkan tanıyan çok yoğun bir yıldızdan ya da yayınlarını derin uzaydan gelen sinyaller kisvesi altında gizlenmiş insan yapımı bir casus uydudan kaynaklanabileceği tahmininde bulundular.

Ama bu aynı zamanda kozmosun başından sonuna irtibat kurmaya çalışan zeki bir uzaylı ırkının işi olabilir. 1997 yapımı Mesaj [Contact] filminin olay örgüsünde detayıyla anlatıldığı gibi; insanlık potansiyel galatik komşularla iletişime geçme girişimiyle uzaya radyo sinyalleri gönderir. Ancak, insanlığın radyo sinyalleri sadece takriben 200 ışık yılı kadar yayıldı.


FRB’ler zeki bir kaynaktan geliyorsa bir yıldızın tamamının enerjisini kontrol edecek gelişmişlikte bir medeniyet olabilir, bu da teknolojik olarak insanlıktan nice binlerce yıl ileri oldukları anlamına gelir.

Kaynak:   https://sputniknews.com/science/201612231048943893-repeating-deep-space-radio-signals

 "Dünya’da cevaplar için zaman ve mekanın ötesine gidenler, cevapları kendi türlerinden alacaklar. Andromeda’nın bölgelerinden çağrıda bulunanlar, bu zaman bölgelerindeki kendi gruplarına giren zekalardan ilham alacaklar. Auriga, Orion veya Sirius için de aynı. İletişimde bulunanları tanımak isterseniz, onların iletişime girdikleri kişiler hakkında biraz daha derin araştırma yapın."  

 Kaynak: Murry Hope’un Aslan Halkı (Meta Yayınları, 2009) adlı eserinden alınmıştır.