DR. JURGEN KEIL ile Tekrardoğuş Araştırmaları Üzerine Bir Röportaj

DR. JURGEN KEIL ile Tekrardoğuş Araştırmaları Üzerine Bir Röportaj

RÖPORTAJ: Tekrardoğuş Araştırmaları

 Uzun yıllardır tekrardoğuş vakalarının bilimsel açıdan araştırılmasıyla ilgilenen Dr. Jurgen Keil, dünyaca ünlü reenkarnasyon araştırmacısı Prof. Dr. Ian Stevenson ile Tayland, Burma ve ülkemizde yaptığı tekrardoğuş vaka incelemeleriyle tanınmaktadır.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Antakya ve Hatay yöresinde tekrardoğuş vakalarını incelemek üzere ülkemize gelen Dr. Jurgen Keil’a incelemelerinde eşlik eden Russila Moodley’nin bu tekrardoğuş araştırmacısıyla yaptığı söyleşiyi sunuyoruz.

 Russila Moodley: Dr. Keil, Dr. Ian Stevenson’un çalışmalarıyla nasıl ilgilenmeye başladığınızı bize anlatabilir misiniz?

Dr. Jurgen Keil: Ian Stevenson’un bir meslektaşı olan Gaither Pratt’ı yakından tanıyordum, onunla birkaç yıl çalışmıştım, hatta birlikte (o sıralarda komünist rejimle yönetilen) Rusya’ya gitmiştik; bu süre içinde, Pratt’tan duyduklarımla Ian Stevenson’dan haberdar oldum ve onun tekrardoğuş tipi vakalara ilgisini öğrendim. Tanıştığımızda ondan çok hoşlandım, çalışmasını ve dikkatle yürüttüğü incelemelerini takdir ettim. Bir an gelip de bana, pek çok insanın seyahat etmeye çekindiği ülkelerde bir şeyler yapmak ister misin, diye sorduğunda “Evet, çok hoşuma gider.” dedim. Ve hakikaten hoşuma gitti!

RM (Ruh ve Madde Dergisi): Ne zamandan beri bu araştırmayla ilgisiniz?

JK: Tam hatırlayamıyorum ama on beş yılı aşmış olmalı.

RM: İncelemelerinizin çoğunu tekrardoğuşun geniş kabul gördüğü kültürler içinde yürütmektesiniz. Bilimsel açıdan bakıldığında sizce bu vakalar daha az mı güvenilirdir?