İlâhi Nizam ve Kâinat Üzerine Bir Söyleşi

İlâhi Nizam ve Kâinat Üzerine Bir Söyleşi

Metapsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Derneği Başkanı Tülin Etyemez Schimberg ile 54 yıldır yayınlanması beklenen ve 2 Nisan 2013 tarihi itibarıyla okuyucularıyla buluşa İlâhî Nizam ve Kâinat kitabı ve vakıf faaliyetleri hakkında konuştuk.

 

Dilek Yılmaz (D.Y): Metapsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Derneği Başkanı olarak ne zamandır bu faaliyetlerin içerisindesiniz?

Tülin Etyemez Schimberg (T.E.S): ODTÜ’de okurken, o ana kadar öğrendiğim bilgilerin bana yetmediği bir dönemden geçtim ve bir parçam hep ruhsal olanla bağlantıda olduğu için, bu beni kurulu düzenin arkasında ne var sorularına götürdü. Bu süreç içerisinde yolum, Ankara Ruhsal Araştırmalar Derneği ile kesişti. Bu dernekte, Ruh ve Madde Dergisi ile tanıştım. Ve böylelikle, İstanbul’a geldiğimde bu derneğin kapısından girme imkanım oldu. Bu şekilde, ruhsallıkla olan serüvenim başladı.

Yirmi bir yaşında bu muazzam dünyanın içerisine girmiş oldum. Yirmi üç senedir bu dernekteyim. Dernek başkanlığı görevini Mayıs 2016’da yönetimin değişmesiyle beraber aldım.

Metapsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Derneği (MTİAD); 1950 yılında kurulmuş, Türkiye’nin ruhsal alandaki en köklü kuruluşudur. Bilyay Vakfı da 1994 yılında MTİAD’ın eski başkanlarından merhum Ergün Arıkdal döneminde kurulmuştur. Şu anda ise, ben MTİAD’ın başkanlığını yaparken, Sn. Levent Kosova da Bilyay Vakfı başkanlığını üstlendi. Ve böylelikle, eş zamanlı bir başkanlığa geçtik. Bizler, yönetim kurulu olarak, her noktada her türlü görevi üstlenerek çalışmaya devam ediyoruz.

D.Y: Dernek içinde daha çok ne tür işlerle ilgileniyorsunuz?

T.E.S: Yurtdışı ile ilişkiler ağırlıklı olarak üzere, atölye çalışmaları ve organizasyon alanında yoğun çalışıyorum ve aynı zamanda Ruh ve Madde Dergisinin Genel Yayın Koordinatörüyüm. 2005 ve 2009 yıllarında 1. ve 2. İstanbul Dünya Parapsikoloji Kongrelerini yaptığımızda, bu işin organizasyonunda  aktif olarak çalıştım. Bunun yanı sıra, Dünya Regresyon Uzmanları Birliğinin (EARTh) aktif üyesiyim ve dernekle işbirliği yaptığı atölye çalışmalarına yardımcı oluyorum. İngiltere’de Pratik Felsefe Okulu ile olan bağlantılarımız var. Çok yakın bir zamanda da Avrupa Transpersonel Psikoloji Derneği ile de işbirliklerimiz başlayacak. Heyecanlı bir şekilde bu faaliyetlere devam ediyorum.

D.Y: Kitabın telif haklarını elinde bulunduran ve yayınlayan MTİAD hakkında bilgi alabilir miyiz?

T.E.S: Bu dernek, 1950 yılında Neo-Spiritüalizmin (Yeni Ruhçuluk) kurucusu olan Dr. Bedri Ruhselman tarafından kurulmuştur. Amacı; Neo-Spiritüalist bilgileri yaymak, araştırmalar yapmak ve bu konularla ilgili konferanslar verip insanları bilgilendirmekti. Dernek; 1960 yılında düzenli yayın hayatına da geçiyor. 1960 yılında aylık Ruh ve Madde Dergisi basılmaya başlıyor. Dergimiz, o zamandan bu zamanda kadar her ay düzenli olarak basılıyor. Türkiye’nin ruhsal alanda her ay basılan süreli ilk dergisidir Ruh ve Madde.

Bedri Bey’in hayatına baktığımızda daha çok küçük yaşlardan itibaren bu konulara ilgisinin olduğunu görüyoruz. Bedri Bey’in hayat hikayesi ayrıntılı bir şekilde bu web sitemizde mevcut. İsteyenler okuyabilirler. Gençlik yıllarında yaptığı celse çalışmalarında, ona 1. Dünya Savaşının çıkacağı söyleniyor. Bedri Bey’in hayatında çok anlamlı eşzamanlılıklar var.

D.Y: Derneğin şu anki faaliyetleri neler?

T.E.S: Bilyay Akademi her cumartesi derslerine devam ediyor. Konusunda uzman olan üyelerimizin ve uzmanlarımızın katılımlarıyla gerçekleşen Bilyay Akademi çok yönlü ders programıyla takipçilerine çok kapsamlı ve derin bilgiler veriyor. İlâhî Nizam ve Kâinat bilgileri, rüyalar, bilinç, bilinçaltı, bilinçdışı, ölüm ve ötesi, ruhsal şifa, ezoterizm, nefes teknikleri, zaman ve kader, yaşam amacımız, gölge yanlarımız, Maurice Nicoll ve Gurdjieff’in kendini bilme öğretileri, ezoterik okullar, arketipler, mitoloji, ezoterik astroloji konularıyla dolu olan güzel bir ders programız var.  

Bilyay Akademi derslerini, şehir dışında, yurt dışında olup gelemeyenler ya da çok yoğun çalışıyorum akademi derslerini takip edemiyorum diyenler için internet üzerinden online yaptık.

İsteyenler, bilyayakademionline@gmail adresine e-mail atarak kayıt olabilirler. Ve dersleri evden, işten, oturdukları yerden takip edebilirler. Halka açık, ücretsiz Salı konferanslarımız devam ediyor.  https://www.youtube.com/channel/UCVrXPSdgwQHliRTrS7hWayw adresinden konferanslarımıza ulaşabilirsiniz. Konferanslarımızı, dernek merkezimize gelemeyenler, işi olup vakit ayıramayanlar, dünyanın her yerinden http://new.livestream.com/bilyay linkinden izleyebilirler.